A11 ENERGIE

Pražská plynárenská si půjčí dvě miliardy a stejně zdraží o 40 procent!

25 dubna, 2022

Části zákazníků zvedne Pražská plynárenská od června ceny za plyn v průměru o 39 procent. Přitom už minulý týden rada hlavního města schválila finanční injekci pro tuto společnost v hodnotě dvou milard korun, aby si mohla před letošní zimou doplnit zásobníky na plyn.

Zvýšení ceny se dotkne domácností, které využívají ceník Standard, popřípadě produkty navázané na tento ceník. Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník se zvýšení ceny nijak nedotkne. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 megawatthodin (MWh), se zvýší měsíční náklady o 36 korun. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem čtyři MWh, se zvednou náklady měsíčně o 363 korun.

„S uvedenou změnou vyčkala společnost na konec topné sezony s cílem zmenšení reálného dopadu na zákazníky. Základní ceník Standard využívají z velké části zákazníci s malou spotřebou, používající zemní plyn například pouze na vaření, kdy zvýšení ceny nebude z hlediska celkové částky výrazné,“ uvedla Pražská plynárenská. Společnost zdražovala ceny také od 1. dubna, cenu plynu v základním ceníku vzrostla v průměru o 15,7 procenta. Předtím obdobným způsobem zdražila od 31. prosince loňského roku, a to o 7,3 procenta.

Opozice úvěr kritizuje

Financování Pražské plynárenské je v Praze velmi žhavé téma. Radní odsouhlasili, že si může vzít úvěr ve výši dvou miliard. A vedle souhlasu s půjčkou poskytli společnost i takzvané Patronátní prohlášení, které vyžadují při poskytování úvěru některé banky.

Opozice však její rozhodnutí kritizuje. V Pražské plynárenské není podle ní dlouhodobě něco v pořádku, proto kritizují nejen její vedení, ale i vedení metropole. „Byli jsme ubezpečováni, že je firma vedena správně, a že tato městská společnost přispěje do rozpočtu našeho města minimálně částkou půl miliardy korun, tak jak tomu bylo zvykem v minulých letech. Nyní ale vidíme, že opak je pravdou a máme schvalovat půjčku,“ řekl šéf zastupitelů ANO Ondřej Prokop.

Koalice na to namítá, že se jedná pouze o rámcovou smlouvu o úvěru, který nemusí Pražská plynárenská vyčerpat. „Zástupci společnosti totiž jednají s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR o možnosti zapojení státu do financování nákupu plynu i jeho garancí,“ vysvětlil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Podle něj je Pražská plynárenská stabilní a finančně zdravá společnost. Dvě miliardy korun z úvěru poslouží na doplnění zásobníků před příští zimou.

„Nejedná se tedy peníze, které bychom potřebovali na provoz společnosti, ale jsou to peníze na zásoby, kterými bychom měli disponovat. A pokud chceme mít těchto zásob dostatek, musíme začít zásobníky doplňovat co nejdříve. Květnový termín je ale nejzazší,“ uvedl mluvčí plynařů Miroslav Vránek.

Ceny zemního plynu vzrostly v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině více než desetkrát. Zajištění další zimní sezony bude tedy výrazně dražší. Pražská plynárenská je jedním z největších dodavatelů energií v České republice, plynem a elektřinou zásobuje přes čtyři sta tisíc odběrných míst.

Roman Kořínek a Jitka Kačánová