A11 ENERGIE

Energetický regulační úřad zveřejnil návrhy cen pro rok 2023

2 listopadu, 2022

Energetický regulační úřad zveřejnil návrhy cenových rozhodnutí, která mají stanovit výši regulované části ceny elektřiny a plynu pro rok 2023. Dobrou zprávou je, že cenová rozhodnutí budou na podobné úrovni jako v roce 2022. Regulovaná cena plynu pro domácnosti na velké části území České republiky dokonce pravděpodobně velmi mírně klesne o cca 0,5 %, a to na distribučním území společnosti GasNet. Naopak na distribučním území Pražské plynárenské distribuce cena pravděpodobně naroste o 6 %.

U elektrické energie se regulované ceny za distribuci budou pravděpodobně zvedat podle typu sazby a jističe. U takzvaného nízkého tarifu se plánuje navýšení od 1 % do 7,5 %. U dodávky v takzvaném vysokém tarifu se plánuje navýšení až o 25 %. U některých sazeb se bude měnit i struktura poplatků. Bude se mírně snižovat cena za dodanou MWh, ale mírně se zvýší cena za stálé měsíční platby.

Rozhodnutí o regulovaných cenách energií navazuje na rozhodnutí o zastropování cen elektřiny a plynu, o kterém v říjnu rozhodla koaliční vláda. Maximální cena za dodávku silové elektřiny bude ve výši 5000 korun za MWh (6050 korun včetně DPH). Cenový strop za dodávku plynu je stanoven ve výši 2500 korun za MWh (3025 korun včetně DPH).